Tenis Ayakkabısı Seçimi

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?


tenis ayakkabısı secimiBu adım-adım seçim rehberini kullanarak kendiniz için en doğru tenis ayakkabısını bulabilirsiniz.Doğru bir tenis ayakkabısı korta tümüyle hakim olmanızı sağlayacakır. Tenis, seri ayak hareketlerinin, ani duruşların, kısa deparların ve sıklıkla yapılan yanal koşuların yapıldığı bir spor türüdür.  Bu nedenle tenis ayakkabısından beklenen özellikler diğer spor ayakkabılarından farklıdır . Ayakkabınız bu ihtiyaçlara cevap verebilecek özelliklere sahip olmalıdır. Yeni bir tenis ayakkabısı seçimi yaparken oyun stilinizi, kort zeminini , ve kişisel tercihlerinizi hesaba katmanız gerekecektir.

 

 

Tenis Ayakkabısı Genel Özellikleri

Ayakkabınızı satın almadan önce diğer spor ayakkabıları ile tenis ayakkabılarını birbirinden farklı kılan özelikleri bilmeniz  önemli olabilir. Tenis sporuna özgü ani duruş ve deparlar tenis ayakkabısı dizaynının temel esin kaynağıdır. Tenis ayakkabıları tipik olarak daha yanaldır ve ait olduğu kort tipine uygun alt taban deseni taşır. Diğer spor ayakkabısı türleri, çarpma tesirinin azaltıldığı , daha kalın, daha yumuşak topuk yapısına sahiptir. Tenis ayakkabıları ise daha güçlü ve yapılıdır.Koşu ve yürüyüş ayakkabıları tamamen ileri yöne tekrarlanan hareketler için dizayn edilmişlerdir. Yanal hareketleri yeterince desteklemezler.

Oyun Stili

Oyun stilinizi düşünerek bir ayakkabı seçimi yapmanız daha isabetli neticeler doğurur.

 • Kort Çizgisi Oyuncularıtenis ayakkabisi secimi

Kort çizgisi oyuncuları daha çok kort geri çizgisi üzerinde yanal olarak hareket ederler. Kort çizgisi için üretilmiş bir tenis ayakkabısından beklenen daha fazla yanal destektir. Yanal hareketlerin fazla olması sebebiyle taban dayanıklılığının da fazla olması gerekir.

 • Servis-Vole Oyuncuları

Servis Vole oyuncusu net önüne sürekli atak yapan oyuncu tipidir. Bu oyuncu tipi servis atarken arka pozisyonundaki ayağını sıklıkla kort yüzeyine sürterek çeker. Bu sebeple ayakkabı uç kısımlarının  takviye edilmesi ve ayak kemeri altında içyan destek gereklidir.


Kort Yüzey Tipi

Oynadığınız kortun yüzey tipi ayakkabı seçiminizi etkileyen önemli bir parametredir. Sert zemin kortlar beton tarzı bir zemine sahip oldukları için ayakkabı dayanıklılığı fazla olmalıdır. Diğer taraftan yumuşak zeminlerde ise taban tutuş özellikleri ön plana çıkar.

 • Sert Zemin Kortlar

Sert zemin tenis ayakkabıları daha dirençli olma prensibi ile dizayn edilirler, daha dayanıklıdırlar ve ayakkabı sayası ayağı daha fazla destekler. Ayakkabı tabanı daha çabuk aşınmaya meyillidir. Bu sebeble taban aşınma kontrolunu daha sık yapmalısınız ve gerekirse tabanı aşınmış ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz. Ayakkabı sayası (üst bölüm) da daha dirençli malzemelerden üretilmiştir.

 

 • Toprak Kort ya da Yumuşak Kortlar

Yumuşak kortlar için tasarlanan ayakkabılarda öncelik tutuş özelliğinin artırılmasıdır.

 • Tüm – Kort (All-Court) Ayakkabılar

Tüm kort türlerinde kullanabileceğiniz tek bir model ayakkabı tipidir ve farklı zeminlerde optimum performans gösterir.


Ayak Tipi ve Ayakkabı Uyumu

Tenis ayakkabısı seçimi yapmadan önce ayak yapınızı bilmeniz önemlidir.  3 temel farklı ayak yapısı vardır. Pronasyon (içe bükülen), nötr ve Supinasyon (dışa bükülen). Eğer ne tür bir ayak yapısına sahip olduğunuzdan emin değilseniz basit bir ”Islak Zemin’ Testi” bunu tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ayağınızı ıslatarak yerde bir paket kağıdı üzerinde bıraktığı izi inceleyin. Bu iz ayak yapınızı gösterecektir.

 • Pronasyon (İçe bükülen)

pronasyonpronasyon

Eğer yerde ayağınızın tüm taban izini görüyorsanız Pronasyon bir ayak yapısına sahipsiniz demektir. Pronasyon ayaklar uzun adımlarda içe basmaya meyillidir ve bunu dengeleyebilecek ayakkabı tipine ihtiyaç duyarlar.

 

 

 • Nötr

notr ayak tipinotr ayak tipi

 

Nötr ayak tiplerinin meydana getirdiği izde sadece makul bir kemer boşluğu izi görülür. Bu tip ayak tipine sahip sporcular her tür tenis ayakkabısını rahatlıkla tercih edebilirler.

 • Supinasyon (Dişa büwkülen)

supinasyon ayak tipisupinasyon ayak tipiEğer ayak kemerinin meydana getirdiği boşluk izi oldukça büyükse bir supinasyon ayağa sahipsiniz. Bu ayak tipi uzun adımlarda dışa basmaya meyillidir. Bu tür ayak tipi için daha esnek ayakkabı tercih edilmesi hızlı yanal hareketlerde oluşacak darbeleri hafifletecektir.

 


Kort Yüzey Tipi

 

Çim kort için , hızlı koşmaya uygun, çimi iyi kavarayabilen tenis ayakkabısı gerekir. Ayakkabının yer tutuş kabiliyeti toprak kort sahalar için çok önemlidir.  Sert zemin kortlarda dayanıklılık gereklidir.

Oyun tarzınız kort yüzeyine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Tek tip bir tenis ayakkabısı ile tüm kortlarda maksimum verimi alabilmek neredeyse imkansızdır.     Çim, toprak ve sert zemin kortlar için ihtiyaçlarınız şu şekilde sıralanabilir ;

Tenis , performansın kort yüzeyine bağlı olduğu çok farklı bir spor türüdür. Grand Slam karşılaşmalarında bu özellikler bariz olarak görülür. Wimbledon çimlerinde top çok hızlıdır ve fazla sekmez. Yani top yüksekliği düşüktür. Diğer taraftan , Rolans Garros toprak kortlarında  ise top bir miktar daha yavaştır ve topun zıplama yüksekliği fazladır. Oyun tarzınız zemin tipine uygun olarak değişiklik gösterecektir. Tabiatı ile, ayakkabınız, zeminle sürekli temas halinde olması nedeniyle,  öncelikli olarak gözden geçirmeniz gereken ekipmanlarınız arasında olmalıdır. 

 

 • Çim kort tenis ayakkabıları

cim kort ayakkabisi

Bu zemin türü üzerinde topun oldukça hızlı olması nedeniyle Servis-Vole oyuncuları her zaman başarılı sonuçlar almışlardır. Etkili servis kulanımı ve nete doğru yapılan ataklar oyuncuyu hemen ödüllendirir.

Ayakkabınızın  her adımda bu zemine uygunluk göstermesi elzemdir:

İyi kavrama :Çiy, nem ya da aşınmalar sebebiyle çim kortlar genellikle oldukça kaygan olurlar.

Daha yassı alt taban sayesinde çim kort yüzeyi aşınmaya karşı da korunmuş olur.    Gerçekten de ,tüm Wimbledon oyuncuları alt tabanı tamamen düz olan tenis ayakkabıları giymek zorunluğundadır.

 Esnek üst bölüm  sayesinde net önüne yapılan hızlı ataklarda ayağınız ayakkabı tarafından kısıtlanmaz. Çok dayanıklı ve sert taban tiplerine ihtiyacınız yoktur, zira yumuşak zeminin ayakkabı tabanına verdiği hasar minimum seviyelerdedir.

 

 •  Toprak Kort Ayakkabıları

sert-kort-ayakkabilari

Toprak kortlar bir miktar daha yavaş oldukları için ”baseline” (kort çizgisi) oyun tarzı bir numaralı oyun tarzıdır. Güçlü oyuncular kort gerisinden devasa vuruşlar üretirler. Pozisyon alabilmek için yanal hareketlerin fazlalığı söz konusudur. Bu sebeble ayakkabıdan yanal destek ve dengeye duyulan ihtiyaç oldukça fazladır.

Aynı zamanda ayakkabınız :

Mükkemmel yer kavrama özelliği göstermelidir çünkü toprak kortta tutunmak oldukça zor olabilir.

İyi dizayn edilmiş alt taban özelliği sayesinde kortta izler bırakmaz, taban desen dişleri arasında toprak parçacıkları barındırmaz. 

Dayanıklı kenarlar ı ile topa doğru sıkça yapacağınız kaymalardan olumsuz etkilenmez.Yanal destekler kort çizgisi üzerindeki yanal yönlenmeleri anında destekler. Ayakkabızorlanma altında yana doğru yığılarak zaman kaybetmenize yol açmamalıdır.

Tayt saya ayağınızı ayakkabı içerisinde sımsıkı sarmalı ve kort içinde sürekli yön değiştirmelere karşı ayağınızı iyi sabitleyebilmelidir.

 • Sert Zemin Tenis Ayakkabıları

 

sert-zemin-ayakkabisiSert zemin kortlar kimi zaman nötr kortlar olarak sınıflandırılırlar. Zira bu kortlar ne çim kortlar kadar hızlı , ne de toprak kortlar kadar yavaştır. Top yüksekliği de aynı şekilde çim kortta olduğu kadar alçak , toprak kortta olduğu kadar yüksek değildir. Birçok oyun stiline uygunluk gösterir. Hızlı ve güçlü oyuncular için eşit avantajlar sunar.

Sert zemin kortlar tenis ayakkabıları için çok zorludur. İhtiyacınız olan özellikler:

Dayanıklı taban yapısı Aşınma oldukça fazladır. Bu sebeble dayanıklılık önem arz eder.

Yastıklama ve taban konforu Sert zemin ayak ve bacak konforu açısından riskli olabilir.Bu sebebten dolayı ayakkabınızın zeminden gelen sert şokları absorbe etme özelliği olmalıdır. Fazla yumuşaklık destekleme özelliğini olumsuz etkileyebilir. Tenis ayakkabıları teknolojileri sayesinde hem destekleme özelliğini hem de şokları absorve etme özelliğini birlikte sunarlar.

Sıkı ve dayanıklı saya Ayağı sıkı şekilde sarmalayan ayakkabı sayası sayesinde vucüt dengesi önemli ölçüde artırılır.


Seçiminize yardımcı olacağını ümit eder bol tenisli, sağlıklı günler dileriz.

                                                                                                  Merit Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.